קליניקה לאוסטאופתיה - ריפוי ידני להקלה על כאבי גב ופגיעות ספורט

רח' עין חי 40 כפר מלל (בין כפר סבא להוד השרון) טל'  ~ 052-2817256
פריצת דיסק - כיצד מתרחשת

מאת ניר פלג  ביום 
חמישי, 23 דצמבר 2010 12:20  | 
       מאמרים -
       אוסטאופתיה

פריצת דיסק היא אחת הבעיות הנפוצות בכאבי גב . כדי להבין את התהליכים שגורמים לפריצת דיסק נעבור במאמר זה על מבנה עמוד השדרה, הסבר הבעיה, סימפטומים ותהליכי איבחון.

חוליות

עמוד השדרה בנוי מ-33 חוליות (7 חוליות צוואריות, 12 חוליות חזה, 5 חוליות מותן, 5 חוליות עצה שהתאחו לחוליה אחת ו-3 או 4 חוליות זנב). החוליות בנויות מגוף חוליה וקשת. כאשר החוליות מתחברות זו על זו נוצרת תעלה.

חוט השדרה

חוט השדרה, המורכב מכל העצבים שיוצאים מהמוח, עובר בתעלה זו. בצד הקדמי ובצד האחורי של תעלת חוט השדרה, עוברות רצועות שמטרתן בין השאר לשמור על החוט, ואת כל חוט השדרה עוטפת מעטפת קשיחה, שהיא למעשה קרום חיצוני של המוח, שנועדה לשמור עליו (DURA MATTER).

הדיסק

בין החוליות, מהחוליה הראשונה ועד לחוליה האחרונה של חוליות המותן, יש דיסק אשר מורכב מחומר ג'לטיני. המטרה של הדיסק הבין-חוליתי היא למנוע זעזועים בעמוד השדרה, להוות חומר שיכוך בין החוליות כדי שהתנועה תהיה חלקה, ולשמור על מרווח בין-חוליתי כדי לאפשר יציאה של שורשי העצבים אל האיברים הגוף.

הדיסק עצמו בנוי מגרעין ומטבעות אשר נכרכות סביב הגרעין. הגרעין מורכב מהחומר הג'לטיני ואילו הטבעות סביבו עשויות מחומר סיבי. לדיסק אין הזנה דמית ישירה, ולכן, עם השנים הדיסק מתייבש ומאבד מהאלסטיות שלו. תהליך ייבוש זה גורם לטבעות סביב הגרעין להיקרע, ועומס קבוע גורם לגרעין להידחק לכיוון הקרע. קרע של הטבעות יכול להיגרם לא רק משחיקה טבעית כי אם גם מיציבה לא נכונה לאורך זמן, הרמת משאות בצורה לא נכונה, ישיבה לא נכונה, אימון כושר לא נכון וכדומה.

בלט דיסק ופריצת דיסק

הטבעות מתחילות להיקרע בדרך כלל מהחלק הפנימי לכיוון החלק החיצוני שלהן. כל עוד הטבעות החיצוניות שלמות תזוזת הדיסק יוצרת מעין בלט, זהו בלט דיסק. הטבעות מאבדות את צורתן העגולה היפה ומקבלות מעין גבשושית. ברגע שנקרעות הטבעות החיצוניות, גרעין הדיסק (החומר הג'לטיני) פורץ החוצה (החלק האדום בתמונה) וזוהי למעשה פריצת דיסק.

alt

פריצת דיסק אחורית היא זו שגורמת לכאבים. הגרעין פורץ לכיוון הרצועה האחורית ששומרת על חוט השדרה (שהזכרנו קודם), נדחק על ידה לאחד הצדדים ויוצר לחץ על שורשי העצבים. הכאב שאתם מרגישים הוא הלחץ של הדיסק שפרץ על שורשי העצבים. הכאב נוצר באותו איבר שהעצב מעצבב אותו. על פי מיקום הכאב בגוף ניתן להעריך פחות או יותר באיזו חוליה נוצר הלחץ וכך לאתר את מיקום פריצת הדיסק.

מה מרגיש אדם הסובל מפריצת דיסק?

אדם הסובל מפריצת דיסק ירגיש כאב מקומי באזור החוליה שבה מתרחשת פריצת הדיסק, או שהוא ירגיש הקרנה לפי מיקום החוליה בה פרץ הדיסק: הקרנה לזרועות, לידיים, למפשעה, לרגליים, לברכיים, לכפות הרגליים ועוד.

אם פריצת הדיסק היא צווארית, ההקרנה תופיעה באזור הכתפיים, שכמות וזרועות. אם הפריצה היא בחוליות המותניות, ההקרנה תהיה לאיזור האגן, עכוז ולאורך הרגליים. סוגי הקרנה נפוצים הם כאב, צריבה, שריפה, נימלול, חוסר תחושה, הירדמות, דקירות. הכאב הוא בדרך כלל אזורי ולא נקודתי.

כיצד מאבחנים פריצת דיסק?

כאשר מטופל מתלונן על כאבים מסוג זה, הוא בדרך כלל נשלח לצילום רנטגן ולמיפוי עצמות. ניתן גם לבצע בדיקה אורטופדית ידנית כדי לבדוק תנועה, רפלקסים ועוד. פריצת דיסק מאובחנת על ידי צילום CT או MRI.

זכויות יוצרים © 2010 ניר פלג | קליניקה לאוסטאופתיה - ריפוי כאבי גב, פגיעות ספורט
| XHTML | CSS | מפת אתר